Як вибрати ортопедичне взуття для підлітка?
Фактори, що визначають вибір ортопедичного взуття для підлітків, трохи відрізняються від факторів, якими керуються при виборі взуття для дітей.
Стопа у підлітків остаточно формується до 18 років у хлопчиків і до 14 років у дівчаток. Період з 12-ти до 15-ти років є піком статевого дозрівання і в цей період зростання та розвиток стопи відбувається найбільш активно. Особливість полягає в тому, що розмір ноги не відповідає росту.
Уже в 11 років стопа дівчаток при середньому рості 155см може досягати 37-го розміру і при цьому ще продовжує рости. І виходить, що дитяче ортопедичне взуття вже не підходить через відсутність розмірів у дитячих відділках, а доросле носити ще зарано. А враховуючи, що підліткам у віці 9-14 років потрібно спеціальне взуття, яке враховує фізіологічні особливості розвитку кісток стопи, то пошук правильного й потрібного ортопедичного взуття перетворюється у виклик і квест.
На даний момент український ринок заполонили китайські виробники, взуття яких не блищить якістю, хоча може бути й симпатичним зовні, але, на жаль, воно абсолютно не відповідає потребам підлітків.
Які відмінності підліткового ортопедичного взуття від дорослого?
Взуття для підлітків дещо відрізняється від взуття для дорослих такого ж розміру іншою внутрішньою формою – воно трохи ширше. Це зроблено для того, щоб забезпечити простір для зростання кісток стопи. Нога має лежати всередині вільно й зміщуватися при ходьбі та бігу. Якщо взуття облягає ногу щільніше, ніж потрібно, то в майбутньому це може спричинити проблеми:
-
Якщо п'ята нормально не фіксується, а супінатор при ходьбі з'їжджає в бік, то за підсумком з'являється перенапруження м'язів і формується клишоногість. Щоб уникнути цих проблем, слід вибирати моделі з задником середньої жорсткості та супінатором, які сприятимуть вірному розвитку стопи;
-
Якщо взуття «дрібне», то це загрожує мозолями, які з'являться в результаті натирання бічної кісточки. Щоб цього уникнути, воно повинно відповідати розміру та повноті – нога не повинна ні бовтатися, ні бути затиснутою, як в лещатах;
-
З огляду на незграбну й часто швидку ходу підлітків, невірно підібрана пара загрожує травмами у виді вивихів та розтягнень. Знову ж – правильно підбираємо розмір, уникаючи варіантів «на виріст»;
-
Якщо в результаті з'являється перенапруження м'язів, значить слідом йдуть болі та набряки ніг, що не природньо у юному віці. В цьому випадку допоможе наявність правильного супінатора та амортизуючої підошви;
-
Моделі на підборах для дівчат спотворять ходу, яка тільки формується, зробивши її шкутильгаючою і важкою. Невисокий каблук може бути, але 12-ти сантиметрова шпилька однозначно ні.
Як вибрати стильне взуття підлітку не зашкодивши здоров'ю?
Також з'являються нові проблеми – такі, як формування власних смаків та уподобань, схильність до віянь моди, бажання виглядати доросло й стильно, а головне – робити вибір самостійно.
Дівчата хочуть носити туфлі та черевики на високих підборах, щоб виглядати жіночно й бути в тренді, але купувати підліткам доросле взуття категорично не рекомендується.
Максимальна висота каблука, який можна розглядати в підлітковому взутті для дівчинки 9-12 років, це 4см і він повинен бути широким і стійким. І тільки, коли нога вже буде адаптована до певного підйому і хода стане рівною, можна збільшити висоту каблука на 1 см.
Ортопедичне взуття для хлопчиків-підлітків також повинно враховувати ряд особливостей і змін в підлітковому віці, коли хлопчики набирають вагу і у них збільшується м'язова маса, вони багато рухаються і практично не сидять на місці. Все це сприяє збільшенню навантаження на стопу, а значить потрібно звертати пильну увагу на підошву – чи є вона амортизуючою, неслизькою, гнучкою та й просто зручною?
Також завдяки швидкому та активному ритму життя збільшується інтенсивність потовиділення. І тут вже потрібно звертати увагу на матеріали, з яких виготовлені підліткові ортопедичні кросівки або кеди.
Чи є вони натуральними, безпечними та «дихаючими»?
Неякісні матеріали можуть бути причиною виникнення різноманітних грибків внаслідок потіння ніг, а ось такі як шкіра, замша, нубук, текстиль – навпаки попередять розвиток будь-яких захворювань.
Також для правильного формування стопи і зручності при ходьбі слід звертати пильну увагу на супінатор та анатомічні устілки. Крім зручності та комфорту, вони не дадуть розвинутися різноманітним патологіям стопи.
Що робити при неправильному формуванні стопи в підлітків?
У разі серйозних деформацій, що не були виправлені належним чином в дитячому віці, або вже придбані чи посилені в підлітковому, потрібно буде виготовляти спеціальне лікувальне взуття під замовлення з урахуванням індивідуальних потреб і керуючись рекомендаціями лікарів-ортопедів.
Завдання батьків – допомогти навчитися дитині орієнтуватися в світі ортопедичного взуття і вибирати собі найбільш правильні та кращі варіанти. А враховуючи, що нога у підлітків зростає швидко, робити покупки в взуттєвих салонах і магазинах доведеться не рідко.