Зміст:
Коментар дитячого ортопеда Юрія Шкурко, поліклініка травматології та ортопедії НАМН України: «Комплекс лікувальної фізкультури для профілактики може виконуватися з батьками або самостійно дітьми старшого віку. При наявності ортопедичної патології ЛФК виконують під контролем лікаря-методиста згідно з призначенням ортопеда або педіатра, який встановив точний діагноз, щоб уникнути помилок при виконанні, які можуть привести до погіршення стану дитини. Для цих цілей існують кабінети ЛФК в поліклініках та інших профільних установах ».
Фізичні вправи для дітей необхідні для повноцінного розвитку. Лікувальна фізкультура допомагає впоратися з такими патологіями, як плоскостопість, сколіоз, кривошия та інші.
Фізичний розвиток малюка не менш важливий, ніж розвиток психоемоційний. Сучасні люди з раннього віку мало рухаються, проводячи час з гаджетами або біля телевізора. Ранкова зарядка для дітей з елементами комплексу ЛФК допоможе зміцнити організм і виправити багато проблем з хребтом.
Лікувальна фізкультура допомагає впоратися з такими патологіями, як плоскостопість, сколіоз, кривошия та іншими проблемами опорно-рухового апарату. Якщо у вашої дитини лікарем-ортопедом діагностовано певне захворювання, радимо вам погоджувати з ним комплекс фізичних вправ.
Лікувальна фізкультура - це спеціально підібрані і організовані руху, спрямовані на профілактику та лікування різних патологій. Основні принципи ЛФК:
ЛФК застосовується для лікування ряду захворювань і в якості профілактики.
Лікувальна зарядка робить позитивний вплив на організм дитини, дозволяючи:
ЛФК піде на користь і повністю здоровим дітям, і малюкам, страждаючим різними захворюваннями
Лікувальна фізкультура є допоміжним засобом терапії багатьох патологій, в тому числі захворювань:
ЛФК необхідно використовувати в період відновлення після травм і операцій, при неврологічних порушеннях і для стабілізації психоемоційного стану.
Комплекс ЛФК ділиться на дві частини. В першу входять загальнозміцнюючі вправи, спрямовані на зміцнення всього організму. Друга складається з спеціально розроблених рухів, спрямованих на виправлення конкретних патологій.
При підборі вправ враховують:
Підбирати комплекс повинен фахівець, здатний адекватно оцінити стан маленького пацієнта.
Незважаючи на очевидну користь лікувальної гімнастики, є ряд протипоказань до проведення тренувань. Це:
Погане самопочуття малюка - привід відкласти тренування. Знову приступити до занять ЛФК можна буде після одужання.
І якщо ЛФК - це індивідуальний підхід для вирішення тієї чи іншої проблеми у дитини, то звичайні фізичні вправи у вигляді регулярної зарядки будуть корисні і показані абсолютно всім дітям.
Фізичні тренування підбирають з урахуванням показників фізичного та психоемоційного розвитку кожного малюка. В основі дитячої зарядки:
Починати потрібно з найпростіших рухів, поступово ускладнюючи їх. &Nbsp; Дошкільнята люблять наслідувати, тому батькам варто самим показувати вправи.
Користь ранкової зарядки для дітей складно переоцінити. Основні цілі занять:
Оскільки зарядка для малюків проводиться в ігровій формі, то заняття покращують настрій, приносять радість.
Зарядка з малюками, як правило, проводиться з ранку, відразу після пробудження. Якщо з якихось причин ранкові години зайняті, то можна вибрати інший час для проведення фізичних вправ.
Важливо не проводити заняття відразу ж після їжі. Після годування повинна пройти 1 година. Загальна тривалість тренування залежить від віку:
Фізичні вправи для дітей молодшого шкільного віку може тривати 10-15 хвилин.
Вправи для дошкільнят потрібно проводити тільки у формі гри з активною участю батьків. Заняття повинні захоплювати, а не бути нудним обов'язком.
Ключова діяльність для цього віку - предметна, тому потрібно використовувати для занять іграшки.
Одяг повинен бути просторим, не сковувати рухів, виконаним з натуральних тканин. Для занять вдома досить майки, трусиків і шкарпеток. Якщо тренування проводиться на вулиці, слід одягнутися по погоді.
Виключають присутність на одязі великої фурнітури та інших елементів, які можуть здавлювати тіло при активному русі і виконанні рухів в положенні лежачи.
Якщо є можливість, то влітку фізичні вправи або дитяча ранкова зарядка проводиться на вулиці або відкритій веранді. При проведенні занять у квартирі влітку потрібно відкрити вікно, а взимку попередньо провітрити кімнату. Оптимальна температура - 18-20 градусів.
Слід переконатися, що в приміщенні достатньо місця, і дитина не може випадково натрапити на який-небудь предмет при виконанні рухів.
Для стимуляції інтересу заняття для дітей проводиться під музику. Слід підібрати ритмічні мелодії і веселі пісеньки.
Дитяча зарядка для малюків проводиться у формі гри. Залежно від плану тренування вибирається додатковий інвентар. Може знадобитися:
Для виконання вправ разом з батьком використовують фітбол, шведську стінку.
Фізичні вправи для дітей проводяться в середньому темпі. Нові рухи спочатку потрібно виконувати повільно, домагаючись того, щоб вони було виконано правильно. Потім темп можна буде збільшити.
Будь-яка фіззарядка для дітей завжди починається з розминки. Потім переходять до основного комплексу і завершують спокійною ходьбою і розтяжкою.
Зарядка з дітьми повинна приносити радість. Якщо малюк встав з поганим настроєм або він погано себе почуває, то краще відкласти тренування. Завдання батьків - зацікавити сина чи дочку.
Дошкільний вік - час ігор. Тому найпростіший спосіб привернути малюків до виконання вправ - запропонувати їм пограти. Зарядка для маленьких дітей повинна бути цікавою та веселою.
Ще один потужний стимул - приклад батьків. Аби залучити дошкільнят до занять фізичною культурою, потрібно «подружитися» зі спортом самим.
Ранкова зарядка для дітей 8-9 років - це вже більш серйозні тренування. У цьому віці стимулом може стати бажання стати сильним, придбати гарну фігуру.
Батьки, які всерйоз піклуються про фізичний розвиток своїх дітей, проводять заняття з певним планом. Цей план допоможе включати в комплекс зарядки для дітей вправи, спрямовані на окремі групи м'язів. Особливо важливо планувати тренування, якщо дитина має деякі особливості розвитку та їм потрібно робити упор на певні види навантажень. Наприклад, при сколіозі необхідно більше уваги приділяти зміцненню м'язів спини.
План занять краще складати на тривалий термін, поступово збільшуючи навантаження. Планування має бути гнучким, щоб можна було вносити зміни в залежності від успіхів дитини.
Крім планування на тривалий термін, необхідно складати план занять на день або тиждень, щоб встигнути підготувати необхідний інвентар і музику.
Складаючи комплекс вправ для щоденних вправ або ранкової зарядки для дитини, необхідно включити в нього три етапи:
Ця схема єдина для дітей будь-якого віку, відступати від неї не можна.
Мета цього етапу заняття - розігрів суглобів і м'язів. Виняток розминки може стати причиною отримання мікротравм при виконанні основного комплексу.
В розминку включають такі руху:
В процесі розминки можна читати бадьорі вірші, розповісти початок ігрової історії, по якій складений комплекс ранкової гімнастики для дітей.
Після завершення розминки приступають до виконання основного комплексу. У нього включають фізичні вправи для дітей, спрямовані на розвиток м'язів всього тіла. Щоб дошкільник не втрачав інтерес, всі рухи повинні бути зв'язані спільною ігровою історією.
Дорослий виконує руху разом з малюком і стежить за тим, щоб рухи виконувалися правильно.
Завершують тренування ходьбою по кімнаті і виконанням розтяжки і дихальних вправ. Після фізичних вправ корисно буде зробити масаж. Дітей старше 2 років можна поступово навчати прийомам самомасажу.
Приклади рухів для розвитку м'язів рук і плечового пояса, які можна включити в ранкову зарядку для малюків:
Вправи для ранкової зарядки для дітей для зміцнення м'язів ніг:
В комплекс ранкової гімнастики для дітей включають руху для вдосконалення ходьби. Приклади:
Ці ігри для зарядки вранці для дітей допомагають розвинути почуття рівноваги:
Фіззарядка для малюків може включати навчання лазанню, якщо вдома є спортивний куточок зі шведською стінкою. При відсутності цього інвентарю, тренування проводять під час прогулянок на дитячих майданчиках. Батьки вчать дитину лазити по драбинках. У перший час малюка необхідно страхувати.
В дитячу ранкову гімнастику включають навчання повзання. Малюка потрібно навчити повзати рачки з опорою на коліна і долоні. Пізніше переходять до навчання повзання на животі по лавці - горизонтальної і похилої. Наступний етап - повзання під натягнутою мотузкою, перебирання через лавку.
Обов'язково використовують в зарядці для дітей вправи загальнозміцнюючий дії. Приклади:
Ігри з м'ячем часто включають в комплекс ранкової зарядки для дітей. Приклади:
В завершальну частину ранкової гімнастики для малюків додають вправи на підвищення еластичності м'язів і сухожиль. Приклади:
Корисні поради для батьків:
Проведення гімнастики з раннього віку - необхідна умова розвитку дитячого організму. Правильно підібрані вправи допомагають усунути функціональні порушення і підвищити стійкість до інфекцій. Найголовніша умова - регулярність занять.
Не знайдено коментарів
Написати відгук