Як правильно вибрати інвалідну коляску

15/02/2019

Інвалідні коляски: що це?

Інвалідна коляска – пристрій, що спрощує та полегшує пересування людей з обмеженими можливостями, що виникли в наслідок травм або захворювань. Підбираються згідно параметрів майбутнього користувача та діагнозу, а також де й для чого будуть задіяні – в будинку, на вулиці, в спорті або танцях, та багатьох інших особливостей користувача. Вірно обране інвалідне крісло сприятиме спрощенню пересування та оберігатиме від зіткнень, а також допоможе запобігти натирання тулуба о бічні стінки. Звичайно, найкраще рішення – довірити вибір професіоналам, щоб вже точно уникнути можливості травмуватися, вторинних деформацій, вимушеної недієздатності та інших ускладнень. Основне завдання колясок – зробити простіше та краще життя людей, замість додавання їм труднощів, а отже зручність точно не варто ставити на останнє місце.

Які бувають інвалідні коляски?

Збираючись зробити покупку, постарайтеся з'ясувати, що саме треба: інвалідна коляска або каталка. Крісло-каталка необхідно в тих випадках, коли користувач не в змозі пересуватися самостійно і за нього це робитиме помічник, допомагаючи її штовхати, тому у каталки колеса невеликого діаметру. На відміну від неї, пересування на колясці буде активним та здійснюватися силами самого користувача, а отже колеса в неї більшого розміру, що сприяє швидкості пересування. На сьогоднішній день є кілька типів даного обладнання і перед покупкою бажано точно розуміти для чого саме вона потрібна.

Існує маса різновидів інвалідних колясок:

  • Кімнатні – годяться для приміщень (квартири, будинки, лікарні);

Зображення універсального інвалідного візка
  • Активні – виграшний варіант для активних пацієнтів, які не бажають обмежувати себе в русі. Ця коляска подарує відмінну мобільність та маневреність, крім того вона посиленої міцності, просте дуже надійна й легка в керуванні. Вона підійде для використання вдома, на вулиці, для занять спортом, танцями, тренувань з метою відновити функціонування опорно-рухової системи. Задіяні метали – алюміній і титан завдяки їх міцності та легкості;

  • Спортивні – для професійних спортсменів і танцюристів. Як правило, виготовляються за індивідуальним замовленням, де враховуються всі нюанси майбутньої експлуатації. Мають набагато меншу вагу на відміну від звичайних версій (8-14,5 кг) завдяки особливим сплавам, зменшеним переднім колесам, полегшеним спинкам та підлокітникам мінімально допустимих розмірів;

Зображення багатофункціонального інвалідного візка
  • Універсальні – оптимальне поєднання функціональності, якості та ціни. Підійдуть як для приміщень, так і для прогулянок на свіжому повітрі. Середньо-активні люди відмітять їх комфортабельність та надійність;

  • Багатофункціональні – дані моделі можуть трансформуватися в ліжко завдяки відкидній спинці та можливості змінювати кут нахилу підніжок, отримуючи в результаті рівну поверхню. За рахунок того, що верхня спинка знімається, коляска перетворюється в стандартну. Деякі моделі мають додаткові фіксатори голови, рук і ніг;

  • Посилені – особливий різновид колясок для хворих з підвищеною вагою, від звичайних відрізняються подвоєною рамою та більш міцними матеріалами;

Зображення інвалідного візка з електроприводом
  • З електроприводом – надають користувачеві швидкість пересування, підвищивши при цьому зручність, дають можливість зберігати сили. Використовуються й всередині, й зовні приміщень.
    Працюють від акумуляторів, одна підзарядка дозволить пройти 10-40 км при швидкості 10 км/год. Пульт управління вмонтований в підлокітник. Багато моделей можна експлуатувати як прості механічні крісла.
    Також є різновид таких колясок з вертикалізатором, що є механізмом підйому, завдяки чому людина в змозі дістати необхідну річ, яка знаходиться високо.
    Мінусом цих крісел є їх вартість;

Зображення дитячої інвалідної коляски
  • Дитячі – найчастіше конструюються за індивідуальним замовленням, оснащуються ременями фіксації, абдуктором, підголовником, ручкою-обмежувачем, що блокує передні колеса, дахом і чохлом від сонця й дощу. Мають досить легку, але стабільну конструкцію;

  • Інвалідні коляски з санітарним обладнанням – комплектуються знімним судном і виконують роль крісла для туалету або для прийняття душу.

Як вибрати/підібрати інвалідну коляску?

Показники, які допомагають обчислити розміри інвалідного крісла:

  • Міжколісна ширина;

  • Глибина крісла;

  • Висота коліс, спинки та сидіння;

  • Діаметр коліс.

Також не забудьте обміряти коляску – для розуміння поміститься вона в певне місце зберігання чи ні. Якщо місця замало – найкращім вибором будуть складні коляски.

Ще в процесі вибору треба враховувати особливості користувача і його навколишнє середовище. Обов'язково проводяться такі виміри користувача:

  • Вага людини;

  • Висота, ширина та глибина сидіння;

  • Висота спинки;

  • Довжина ніг;

  • Висота передпліч.

Це все дозволить підібрати кращий варіант і вберегти від незручностей.

Правило перше – дізнайтеся вагу людини, якщо вона більше 100 кг, беріть версію з посиленим каркасом. Сидіння підбирається індивідуально. Пацієнт не повинен бути щільно втиснутий – це загрожує погіршенням кровообігу в ногах, а також артрозом, тромбозом та варикозом.

Правило друге – заміряйте об'єм таза хворого та ширину крісла. У стандартних варіантів сидіння найчастіше 43-46 см. У разі щуплої комплекції пацієнта для правильної фіксації спини сидіння теж підбирається індивідуально. Не вірно підібране сидіння може призвести до проблем з хребтом.

Правило третє – визначте загальну ширину коляски. Її обов'язково потрібно враховувати, так як крісло повинно легко проїжджати скрізь усі отвори, щозустрічаються на шляху користувача, інакше людина буде замкнена. Ширину вимірюють між самими віддаленими точками, чим найчастіше є колеса, а не ручки крісла.

Правило четверте – враховуйте вагу самої коляски, як один з важливих параметрів, особливо якщо під'їзд не обладнаний пандусом або немає ліфту чи він часто зламаний. Тут краще дивитися в бік полегшених моделей.

Правило п'яте – звертайте увагу на такі деталі: наявність підніжок, можливість заїхати під стіл, знімні підлокітники, спинка та підголівник, що нахиляються, можливість складання, протиперекидна система – все це сприяє підвищенню комфорту користувача. Наприклад, підставка для ніг – в разі їх набрякання, вона корисна, а іноді й незамінна складова, або фіксовані підлокітники – процес пересадки з коляски на ліжко через них буде сильно ускладнений.

Правило шосте – враховуйте життєву активність користувача. Якщо пацієнт звик бути спортивним, він цілком може продовжити займатися спортом або танцями на спортивній колясці. Також є сенс розглянути коляску не з механічним приводом (коли користувач сам призводить в рух задні провідні колеса), а електрокрісло – воно надасть пересуванню більше швидкості та маневреності.

Правило сьоме – правильно підбирайте шини для коліс. Які саме – диктують умови і середовище експлуатації. Вони можуть бути литими (в основному для приміщень або по ідеально рівній поверхні) або пневматичними (для вулиці). Кожен вид має свої переваги та недоліки, які обов'язково треба враховувати – наприклад, в разі пневматичних потрібно постійно стежити за тиском в шинах та підкачувати їх у разі потреби, а при зносі протектора – своєчасно замінювати.

Правильно підібрана ширина сидіння сприятиме:

Зображення як підібрати інвалідний візок по ширині стегна
  • Оптимальному розподілу ваги;

  • Зменшенню загрози натирання бічних частин тіла о бічні поверхні крісла;

  • Підгонці загальної ширини, щоб усунути загрозу застрягнути в дверних отворах і закритих просторах.

Ця величина являє собою обхват самого широкого місця стегон або клубових кісток, до неї необхідно ще додати 3-5 см і врахувати простір під об'ємний одяг.

Правильно підібране сидіння по глибині сприятиме:

Зображення як підібрати інвалідний візок по глибині сидіння
  • Правильному розподілу ваги на стегна та сідниці без надмірного тиску на сідничні горби;

  • Запобіганню циркуляторних порушень та подразнень шкіри під колінами.

Вимірюється дана величина заміром відстані від краю сідниць уздовж стегна до внутрішнього згину коліна, від чого ще віднімається 5-7,5 см.

Довжина ніг хворого корелює з висотою сидіння, а значить ці величини оцінюються разом.

Довжина ніг вимірюється від п'яти до стегна. Робіть виміри з урахуванням подушечки, яка кладеться на сидіння і нівелює тиск на шкіру, сприяючи тим самим більшої зручності. Підставку для ніг слід встановити в 5 см від підлоги – це зробить повертання тулуба менш небезпечним. У ситуації, коли вона встановлена нижче необхідної висоти, то повороти тіла становляться більш складними, внаслідок чого знижується безпека. Ще можна травмувати звисаючі щиколотки через колеса, що обертаються. Найбільша загроза полягає в можливості випасти з коляски в разі зіткнення підставки з будь-якою перешкодою.

Правильно підібрана висота сидіння сприятиме:

  • Попередженню появи зон тиску на шкірі в районі сідничних горбів і під колінами;

  • Оберіганню колін користувача від зіткнень з перешкодами, а отже – сприятиме досягненню максимальної зручності при пересуванні.

Заміри цієї висоти обчислюються просто – до довжини зігнутої ноги додати 5 см. Завдяки цьому підставка також буде встановлена на безпечній відстані від підлоги. Ще врахуйте чи використовується подушечка для сидіння – під вагою пацієнта вона, як правило, зменшується вдвічі, тому варто враховувати додавання цієї величини, а не висоти подушки.

Правильно підібрана висота підлокітників сприятиме:

Зображення як підібрати інвалідний візок по висоті підлокітника
  • Збереженню оптимальної посадки в кріслі;

  • Збереженню рівноваги.

Для цього треба виміряти довжину від поверхні сидіння до основи ліктів і додати 2,5 см. Якщо підлокітники поставлені вище, ніж потрібно, то плечі будуть перебувати в піднесеному стані внаслідок чого м'язи будуть дуже швидко втомлюватися. Якщо нижче, ніж треба, вони будуть перешкоджати зручності через вимушену сутулість хворого внаслідок упору передпліч в підлокітники. Дане положення призводить до перевтоми, проблемам з рівновагою та обмежує рухи діафрагми, що веде до ослаблення функції дихання.

Правильно підібрана висота і форма спинки крісла сприятимуть:

Зображення як підібрати інвалідний візок по висоті спинки
  • Забезпеченню комфортної пози;

  • Стабільності положення тіла;

  • Зручності транспортування.

В цілому, дана величина регулюється пропорційно фізичних порушень та рівня активності користувача.

Для отримання даної величини вимірюється довжина від поверхні сидіння до пахви, під час виміру користувач витягує руки вперед і тримає їх паралельно підлозі, потім від цієї висоти потрібно ще відняти 10 см.

У деяких ситуаціях потрібна повна підтримка і тоді цю висоту заміряють до потрібного рівня – плечей, шиї або середньої частини голови. У конкретних ситуаціях лікарі рекомендують вибирати спинку з секційним регулюванням висоти – вона дає можливість поступово зменшувати рівень підтримки в процесі відновлення у хворого функцій окремих частин тіла.

Сподіваємося, що дана стаття допомогла Вам визначитися з вибором!

Дівчина на інвалідному візку біля берега моря

Коментарі

Не знайдено коментарів

Написати відгук